• Kasy fiskalne on-line to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Zakup kas on-line będzie w części refundowany tak jak do tej pory – nie więcej niż 700 zł (pierwszy zakup kasy, lub wymiana ze względu na niektóre branże wymienione niżej).
  • Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.
  • Wprowadzenie kas on-line to kolejny krok w uszczelnieniu podatku VAT.

System teleinformatyczny – repozytorium będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.
Podatnik, który zobowiązany jest używać kas online’owych musi zapewnić dostęp do internetu.
Kasa próbuje łączyć się z repozytorium co 2 godziny.
Otrzymywanie i gromadzenie danych z kas on-line wg Ministerstwa Finansów pozwoli na monitorowanie bieżącej sprzedaży podatnika, będzie sprzyjać uczciwej konkurencji i pozwoli przeciwdziałać zjawisku szarej strefy.
Wprowadzenie kas to kolejny krok w uszczelnieniu podatku od towarów i usług na ostatnim etapie obrotu tj. sprzedaży detalicznej.

Wymiana kas fiskalnych na kasy on-line – dla kogo już, a dla kogo troszkę później?

Wprowadzenie kas on-line co do zasady nie nakłada natychmiastowego obowiązku wymiany dotychczas używanych kas fiskalnych na kasy online. Oto branże, które będą musiały zakupić i stosować kasy online jako pierwsze, w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących:

  • od 1.01.2020 r. – branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji,
  • od 1.07.2020 r. – branża gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla,
  • od 1.01.2021 r. branża budowlana, usługi fryzjerskie, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze.

Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. W praktyce oznacza to, że w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej, podatnik taki może zakupić kasę fiskalną z kopią elektroniczną lub wymienić moduł pamięci fiskalnej w kasach z kopią elektroniczną na dotychczasowych warunkach.

Zakup kas on-line będzie w części refundowany dla podatników podmiotowo zmuszonych do wymiany kas oraz przy zakupie pierwszej kasy. Kwota refundacji wynosi obecnie 700 zł.

Do kiedy można zakupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii?

Terminy, do których można zakupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii:

  • dla kas z elektronicznym zapisem kopii –  do 31 grudnia 2022 r.,
  • dla kas z papierowym zapisem kopii – 31 sierpnia 2019 r. , a więc praktycznie już nie można.

Oznacza to, że kasy starego typu będą mogły być wprowadzane przez producenta do obrotu na rynek tylko do wyznaczonych terminów. Terminy te nie ograniczają możliwości stosowania tych kas przez podatników.

Podatnik może używać kas rejestrujących starego typu do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej – w przypadku kas z papierowym zapisem kopii.

Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

Zakup kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii nie będzie refundowany.

W razie pytań prosimy o kontakt, służymy pomocą w doborze odpowiednich urządzeń fiskalnych, sprzedajemy, szkolimy przyszłych użytkowników, fiskalizujemy i serwisujemy. Jednym słowem dbamy o Państwa komfort podczas użytkowania kas fiskalnych.

Swoje usługi świadczymy w Koninie i najbliższej okolicy z dojazdem do klienta (Ślesin, Licheń, Kramsk, Łężyn, Cukrownia Gosławice, Gosławice, Kazimierz Biskupi, Rychwał, Rzgów, Sławsk, Stare Miasto, Sompolno i wiele mniejszych miejscowości do 30 km od Konina)

Jeszcze raz zapraszamy do współpracy!

ITmaniac
Tomasz Michalski